info (zav) pharmacom.sk

Operácie a zmiernenie bolesti po operáciách

Bolesti po operácii sú nepríjemná záležitosť. V porovnaní s minulosťou dnes existuje veľa možností, ako ich zmierniť. Silné a dlhotrvajúce bolesti môžu spomaliť a oddialiť zotavenie pacienta.

Po operácii je dôležité čo najskôr vstať z postele a začať sa pohybovať, aby svalstvo neochablo. Bolesti nám v tom však môžu brániť. Chýbajúci pohyb zvyšuje riziko tvorby krvných zrazenín a ovplyvňuje dôležité telesné funkcie, ako napríklad dýchanie. To môže viesť k ťažkým komplikáciám.

Po malých zákrokoch a stredných operáciách existujú viaceré

Možnosti zmiernenia bolesti:

  • lieky proti bolesti - analgetiká vo forme tabliet
  • injekčné podávanie liekov proti bolesti
  • náplaste, čapíky, kvapky
  • cielené znecitlivenie operovanej časti tela - blokády periférnych nervov

Príkladom voľnopredajného analgetika je liek Trinell. Obsahuje kombináciu troch účinných látok: analgetický účinok propyfenazónu a paracetamolu ešte zvyšuje kofeín. Preto je tento liek určený na zmiernenie miernych, ale aj stredne silných bolestí.

Pri závažnejších operáciách sa na zmiernenie bolesti používajú silnejšie analgetiká, ktoré sú podávané infúzne do žily alebo epidurálnym katétrom. Liek podaný do žily pôsobí celkovo v celom tele. Prostredníctvom epidurálneho katétra je možné zmierňovať bolesti v určitej oblasti tela.

K ďalším možnostiam, ako urobiť bolesť znesiteľnejšou, patria napr. rôzne relaxačné a dýchacie cvičenia, či zameranie pozornosti na nejakú príjemnú činnosť.

Pooperačná bolesť