info (zav) pharmacom.sk

Keď jeden je viac ako štyri

Každého človeka z času na čas niečo zabolí. Či už je to hlava, zub, alebo sa ozve zranenie z minulosti. Stačí si vziať tabletku a bolesť po pár minútach ustúpi. Je to také jednoduché. Miesto návštevy odborníka sa spoliehame na internet. Nájsť na diskusných fórach riadky, ktoré nápadne opisujú práve „našu“ diagnózu, predsa šetrí čas. Nad opodstatnením, či liek vyrieši náš problém, sa pritom nezamýšľame. A to je chyba.

Príbalové letáky ignorujeme. Je upršané ráno, máme za sebou prebdenú noc a poobede nás, ako na potvoru, čaká dôležitá prezentácia pred klientom. Niet divu, že ranný kolobeh povinností začína bolesťou hlavy či migrénou. V snahe byť čo najrýchlejšie fit hľadáme lekárničku a v nej nejaké analgetikum. Keď nezaberie jedna tabletka, užijeme druhú, niektorí z nás si zoberú rovno dve tabletky naraz... Toto je úplne bežný,hoci nie vždy ten najsprávnejší prístup. Ruku na srdce – koľkí z nás sa pred užitím lieku zaujímajú o jeho vedľajšie účinky, schopnosť riešiť práve onú bolesť, respektíve znášanlivosť s inými medikamentmi?

Keď bežné analgetiká nezaberajú Lieky proti bolesti (analgetiká) vplývajú na prenos nervových signálov, ktorými je vnímaná bolesť. To znamená, že príčinu bolesti neodstraňujú, iba ju tlmia. Osobitnou kapitolou sú kombinované analgetiká s viacerými účinnými zložkami. Kombinujú jednu analgeticky účinnú látku spolu napr. s paracetamolom a kofeínom. V týchto liekoch sa spája účinok na viacerých úrovniach, a preto tlmia aj silnejšie bolesti – zubov, hlavy, menštruačné či reumatické bolesti, migrény. Ich použitie je žiaduce v prípadoch, kedy už bežne dostupné analgetická neposkytujú dostatočnú úľavu.

Keď jeden je viac ako štyri. Podľa štatistík patríme k najväčším spotrebiteľom voľnopredajných liekov vo svete. Zaujímavé však je, že správne ich dávkujú iba traja pacienti z piatich. Navyše lieky často charakterizuje tzv. stropový účinok. To znamená, že od určitej dávky sa miesto pomoci dočkáme skôr vedľajších účinkov. Ak teda patríme k tým, ktorí proti bolesti užívajú 4 až 6 tabliet denne a naše obľúbené analgetikum nezaberá, je na čase vyhľadať lekársku pomoc a nájsť príčinu bolesti. Opýtajme sa lekára alebo lekárnika na možnosť použitia kombinovaných analgetík. Je predsa lepšie užiť jednu tabletu ako štyri.

Zdroj: Nový čas

Bolesť zubov

ŠESŤ TABLIET DENNE A DOSŤ, ODPORÚČA LIEKOVÁ AGENTÚRA

30. november 2015 Zdroj: Pravda; 276/2015; 30/11/2015; s.: 8; Zlatica Beňová

Niektorí ľudia by nemali brať vysoké dávky obľúbeného ružového lieku na bolesť. Najmä pre srdciarov, cukrovkárov či fajčiarov je hraničných šesť tabliet denne s účinnou látkou ibuprofén. Ten, kto ju prekročí, riskuje infarkt či mozgovú porážku. Upozorňuje na to Európska lieková agentúra (EMA), ktorá prehodnocovala bezpečnosť týchto liekov. Nežiaduce účinky, na aké poukazuje EMA, v príbalových letákoch zatiaľ opísané nie sú.

Čitajte viac na www.sukl.sk

Bolesť zubov