info (zav) pharmacom.sk

Bolesť hlavy

Prechladnutie a chrípka: starosti jesene

Keď teploty klesnú, okamžite sa objavia. Nachladnutie a chrípka. Človek za život prekoná priemerne 200 nachladnutí. Prečo sú tieto vírusy také časté a ako sa môžme proti nim brániť?

Typické symptómy prechladnutia

Typické symptómy sa zvyknú objavovať postupne. Upchatý nos, kašeľ, teplota, bolesti hlavy, bolesti kĺbov. Bolesti hlavy a bolesti kĺbov môžu byť zapríčinené proteínmi, ktoré produkuje imunitný systém v snahe zneškodniť vírusy. Účinné zmierniť symptómy pomáha aj analgetikum Trinell, ktoré znižuje horúčku, pôsobí proti bolesti hlavy a bolestiach pri prechladnutí.

Teplota - znižovať ju hneď, či počkať?

Organizmus sa snaží teplotou zničiť vírusy. Preto je zvýšená teplota pozitívnym znakom. Zostaňte v posteli, pite veľa tekutín - šípkový a bazový čaj sú obzvlášť vhodné. Ak teplota vystúpi nad 39°C, začnite ju znižovať. Vhodný a upokojujúci je lipový čaj. Keďže má silný účinok, stačí jedna šálka denne.

Recept na lipový čaj: 2 čajové lyžičky kvetov zalejeme 2,5 dcl vody a necháme 5 - 10 minút lúhovať.

Pomoc pri kašli

Kašeľ je dôležitý ochranný reflex. Touto cestou sa telo zbavuje “votrelcov”. Pri suchom dráždivom kašli pite dostatok tekutín, napr. feniklový čaj. Je to tradičná rastlina, ktorá pomáha proti kašľu a bolesti hrdla. Ak je kašeľ zahlienený, pomôže cibuľový čaj, ktorý podporí odhlienenie.

Recept na cibuľový čaj: nakrájajte jednu cibuľu na kolieska a 5 minút ju povarte v ½ l vody. Pridajte trochu medu a pite 4krát denne jednu šálku.

Rozdiel medzi chrípkou a nachladnutím

Chrípka sa od nachladnutia líši náhlym nástupom a je podstatne vážnejším ochorením. Objaví sa zimnica, neskôr teplota stúpne na 39 - 40°C, hneď sa objavia bolesti kĺbov, svalov, dráždivý kašeľ a nádcha. Môžu sa pridružiť komplikácie ako zápal priedušiek, zápal pľúc. Trvá 6 - 7 dní. Prechladnutie ustupuje po 3 - 4 dňoch.