info (zav) pharmacom.sk

Bolesť pri reume, bolestivé kĺby

Pojem reuma predstavuje viac ako 400 veľmi rozdielnych ochorení kĺbov, kostí, svalov, šliach. Sú sprevádzané silnými bolesťami a obmedzením pohyblivosti pacienta.

K najčastejším ochoreniam patrí reumatoidná artritída. Je to autoimúnne zápalové ochorenie, ktorého príznakmi sú: bolesti kĺbov, celková slabosť, únava, zvýšená teplota a opuchy kĺbov. Bolesť sa objavuje v priebehu dňa i v noci. Ráno má pacient pocit stuhnutých kĺbov. Postihnuté sú najmä kĺby rúk a nôh.

Pri liečbe je dôležité včasné stanovenie diagnózy, aby sa predišlo poškodeniu kĺbov. Súčasťou medikamentóznej liečby je podávanie protizápalových liekov, antiflogistík, u takmer všetkých pacientov. Tým sa docieli odstránenie alebo zmiernenie bolesti, ktoré prispieva k zvýšeniu kvality života pacientov. Medzi protizápalové lieky patrí aj Trinell. Obsahuje propyfenazón s protizápalovým účinkom, ďalej paracetamol a kofeín (ten prispieva k zvýšeniu analgetického účinku lieku).

Zaujímavé výsledky sa dosahujú použitím kryoterapie v liečbe. Okrem zmiernenia bolesti kryoterapia zlepšuje prekrvenie organizmu a spôsobuje zmeny hormonálnych hladín. To významne prispieva k celkovému uzdraveniu. Nepostrádateľnou súčasťou liečby sú liečebné cvičenia, ktoré zvyšujú pohyblivosť pacienta a tým i jeho sebestačnosť.

Bolesti chrbta

Existujú rôzne príčiny, prečo nás bolí chrbát. Môže to byť nedostatok pohybu, chybné držanie tela, pracovný stres i psychické vypätie. Medzi závažné príčiny bolesti patria napríklad zápalové a nádorové ochorenia, osteroporóza a iné.

Rozlišujeme

  • akútne bolesti, ktoré trvajú menej ako 6 týždňov. Akútne bolesti bývajú často spôsobené stuhnutím svalov chrbta.
  • chronické bolesti, ktoré trvajú viac ako 12 týždňov

Pomocou tepla, teplého kúpeľa a masáže dochádza k lepšiemu prekrveniu a následnému uvoľneniu svalov. Pri miernych až stredných bolestiach prinášajú úľavu lieky s protizápalovým účinkom. Protizápalový účinok má napríklad propyfenazón v lieku Trinell.

Pri chronických bolestiach je základom efektívna terapia bolesti, ktorá umožňuje zvládať každodenné aktivity. Kto netrpí bolesťou, nemá strach z pohybu. Pohybová terapia a cielené pravidelné cvičenie posilňujú chrbtové svalstvo a stabilizujú chrbticu. Účinná je i akupunktúra a joga. Ak bolesti neustupujú, je potrebné vyhľadať lekára, prípadne po konzultáciu s ním podstúpiť operáciu.

Praktické tipy pri bolesti chrbta

  • Pri sedení dbajte na to, aby stolička mala správnu výšku. Nohy majú byť pevne na zemi a kolená pokrčené v pravom uhle. Držanie tela má byť vzpriamené.
  • Dôležité pravidlo - pri dvíhaní ťažkých predmetov je potrebné „ísť do kolien“ a neprehýnať chrbát! Váhu predmetu pri zdvíhaní by mali niesť nohy a nie krížová časť chrbta.
  • Pravidelné cvičenie chrbtice posilňuje svalstvo a uvoľňuje chrbticu.
  • Pohyb a vytrvalostný šport (beh, walking, gymnastika, plávanie) spevňuje svalstvo a prospieva chrbtici.
Reumatické bolesti a bolesť chrbta